Vytenio g. 6 -102, Vilnius Tel.: 8 675 98180

Plokštuminiai pamatai

Atsisiųsti straipsnį

Plokštuminiai pamatai - energiją taupančių namų statybos technologija

Įprastai individualių namų statytojams technologinių sprendimų pasirinkimą diktuoja daug įvairių sąlygų. Gerai, jei turimi finansiniai ištekliai nėra vienas pagrindinių veiksnių ir leidžia statytis brangesnį namą su rūsiu, nesukti galvos, kiek kainuos pamatai, o vėliau ir pati namo eksploatacija. Statytojams renkantis pamatų tipą, ne mažiau diktuoja ir gruntinės konkretaus sklypo sąlygos. Šitokio diktato, kaip ir daugelio su tuo susijusių rūpesčių, galima išvengti atidžiau pasidomėjus, kokių yra pažangių ir taupių pamatų įrengimo technologijų.

 

Praėjo tie laikai, kai šalyje buvo statomi didžiuliai ir neskoningi individualūs gyvenamieji namai, su neaišku kam reikalingais, kartais net kelių aukštų rūsiais. Dabar ir pasiturintys šalies gyventojai nėra linkę taip išlaidauti – dažnai renkasi ekonomišką namo be rūsio variantą, kuris sutaupo net apie 30 % namo statybai reikalingų lėšų. Jau nebereikia įrodinėti, kad nuo pamatų tipo pasirinkimo ir kokybiško jų įrengimo priklauso ne tik visa statybos sėkmė bei trukmė, bet ir statinio eksploatacija, jos kaina. Sumanius statyti individualų ar blokuotą gyvenamąjį namą be rūsio, labai racionalu įrengti plokštuminius pamatus. Jie tinka įvairių tipų pastatams – karkasiniams, mūriniams, monolitiniams, rąstiniams, šiaudiniams ir kt. Palyginti su kitais – poliniais, juostiniais pamatais, plokštuminiai pamatai turi daug svarių pranašumų.

Plokštuminius pamatus galima įrengti ant įvairaus grunto, netgi tuomet, kai geologinės grunto sąlygos yra prastos. Svarbu tiksliai apskaičiuoti pastato apkrovas į pamatus ir tinkamai paruošti gruntą, kad pamato pagrindas taptų stiprus, standus ir nekilsnus. Tuo tikslu po pamatais suformuojamas dirbtinis sluoksnis iš sutankinto smėlio, žvyro ir skaldos mišinio. Ant jo, specialiose formose iš polistireninio putplasčio išliejama monolitinė gelžbetoninė plokštė. Taip sumontuojama darniai veikianti vientisa konstrukcija, kuri tolygiai paskirsto pastato apkrovas per visą plotą ir garantuoja pastato stabilumą bei tvirtumą.

Įrengus plokštuminius pamatus, jų nereikia papildomai apšiltinti ar hidroizoliuoti, nes jie jau būna apsaugoti nuo šalčio, drėgmės ir įšalo. Šių pamatų konstrukcija tokia, kad visiškai neleidžia skverbtis drėgmei ir susidaryti šalčio tilteliams, todėl plokštuminiai pamatai yra bene vienintelė pamatų rūšis, kurių vientisa laikančioji monolitinė plokštė neturi jokio sąlyčio su gruntu, o šiluminės varžos vertė yra aukšta. Šių pamatų šiluminė varža gali siekti 12 m2 K/W ir daugiau. Nekyla abejonių, kad toks rodiklis eksploatacijos metu namo savininkams užtikrintai sutaupys daug šildymo lėšų. Kita vertus, nuo pageidaujamos šiluminės varžos ir statomo namo tipo tiesiogiai priklauso plokštuminių pamatų detalių formos, šiluminės izoliacijos storis, reikalingas monolitinio betono ir armatūros kiekis.

Montuojant plokštuminius pamatus sutrumpėja statybos laikas, nes daug darbų padaroma vienu metu: įrengiami komunikacijų įvadai, apšiltinama pamatų plokštė, viduje išvedžiojami nuotekų ir vandentiekio vamzdžiai, įrengiama grindų šildymo sistema bei juodgrindės, apdailinamas cokolis.

Tai labai svarbu tiems statytojams, kurie pradeda statyti pavasarį ir vasaros pabaigoje planuoja jau švęsti įkurtuves. Pavyzdžiui, 100 m2 ploto plokštuminius pamatus galima įrengti vos per 4–5 dienas. Aišku, jų įrengimo trukmė visada priklausys nuo pamatų dydžio, plano konfigūracijos ir suplanuotos integruoti įrangos. Įrengiant tokius pamatus, neišdarkomas sklypas, nes jiems nereikia kasti gilios pamatų duobės. Tai reiškia, kad žemės darbų apimtys yra minimalios ir dėl to sutaupoma nemažai laiko bei pinigų.

Įdomu, kad plokštuminiai pamatai turi ir dar vieną neeilinį pranašumą – juose visiškai nesunku įrengti pastato apsaugą nuo pavojingų radono dujų, kurių iki 60 % gali patekti į namą iš grunto. O juk radonas ir jo skilimo produktai mažina leukocitų kiekį kraujyje, ardo kaulų čiulpus, gali sukelti spindulinę ligą ir vėžį. Beje, tokie pamatai sveikatai naudingi dar dėl to, kad skirtingai nei, pvz., besiliečiantys su gruntu poliniai pamatai, nedrėksta ir neleidžia atsirasti pelėsiui.

Jei dar nepakanka daugelio čia išvardytų plokštuminių pamatų pranašumų, tai dažnai didžiuliu svertu besirenkantiems pamatų tipą statytojams, tampa jų kaina. Ji priklauso nuo pastato tipo, apkrovų, konkretaus grunto savybių ir vidutiniškai yra apie 250 Lt/m2. Tai ypač maža kaina, turint galvoje tai, kad į ją jau įskaičiuoti komunikacijų įvadai, visos įrengtos nuotekų bei vandentiekio prijungimo vietos, grindų šildymo sistema, šilumos izoliacija, juodgrindės, cokolio apdaila. Palyginti su kitų labiau populiarių, pvz., polinių ar juostinių pamatų įrengimu, kai reikia papildomai mokėti už visus minėtus papildomos įrangos dalykus, plokštuminių pamatų pasirinkimas statytojams sutaupo net iki 40 % bendros pamatų kainos ir dar daugiau brangaus statybos laiko.

Statant namą labai svarbu, kad tinkamą plokštuminių pamatų variantą parinktų ir konstrukcijas bei medžiagas apskaičiuotų patyrę inžinieriai, profesionaliai išmanantys visus montavimo technologijos ypatumus. Ne mažiau svarbu, kad montavimo darbus atliktų atsakingų ir patikimų meistrų komanda.

Norintieji įsirengti plokštuminius pamatus, gali kreiptis į įmonę, turinčią tokių pamatų montavimo patirtį tiek Lietuvoje, tiek Skandinavijos šalyse. Jos darbuotojai remiasi ne tik savo, bet ir žinomų užsienio kompanijų patirtimi, prisiima visišką atsakomybę už rezultatus.

 

www.plokstuminiaipamatai.lt / Bendras informacijos tel.: +370 670 11171 / Skype: plokstuminiaipamatai / El. paštas: info@plokstuminiaipamatai.lt / Sąmatų sudarymas: samata@plokstuminiaipamatai.lt